Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Затверджено
рішенням зборів суддів
Народицького районного суду
Житомирської області
від 31 березня 2025 року № 2
Засади використання автоматизованої системи документообігу
Народицького районного суду Житомирської області
у новій редакції
І. Загальні положення
1.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу Народицького районного суду Житомирської області суду (далі – Засади) розроблено на виконання п.1.4.8 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого у новій єдиній редакції рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 року № 39, яке вводиться в дію з 01 квітня 2025 року (далі – Положення) та відповідно до вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Кодексу адміністративного судочинства України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом ДСА України від 20.08.2019 № 814 (далі – Інструкція) та інших нормативно-правових актів.
1.2. Засади розроблено з метою визначення повноважень та порядку розгляду зборами суддів Народицького районного суду Житомирської області (далі – суд) питань щодо функціонування автоматизованої системи документообігу суду, особливостей автоматизованого розподілу судових справ між суддями, порядку формування колегій суддів для здійснення автоматизованого розподілу судових справ.
1.3. У разі внесення змін та доповнень до Засад збори суддів новим рішенням затверджують відповідні зміни.
Засади (із змінами та доповненнями) вносяться до автоматизованої системи документообігу суду (далі – АСДС) та оприлюднюються на веб-порталі «Судова влада України» не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.
2.1. У Народицькому районному суді Житомирської області використовується комп’ютерна програма «Д-3», розроблена адміністратором автоматизованої системи для загальних судів.
2.2. Технічний супровід та підтримка працездатності автоматизованої системи в суді здійснюється адміністратором автоматизованої системи – Державним підприємством «Інформаційні судові системи».
ІІІ. Функціональні обов’язки, права користувачів автоматизованої системи
3.1. Функціональні обов’язки, права користувачів автоматизованої системи (суддів та працівників апарату суду), надання та позбавлення права доступу до неї в суді визначаються на підставі наказів керівника апарату суду.
3.2. Налаштування автоматизованого робочого місця користувача автоматизованої системи у відповідності до функціональних обов’язків та прав доступу, визначених наказом керівника апарату суду, здійснює головний спеціаліст.
3.3. Користувачі АСДС вносять до бази даних автоматизованої системи інформацію в межах наданих їм прав.
3.4. Користувачі АСДС зобов’язані забезпечувати конфіденційність інформації, яка міститься в АСДС.
3.5. Використання ЕЦП уповноваженими на це користувачами АСДС здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Відмова користувача автоматизованої системи, уповноваженого на використання ЕЦП, від отримання та використання ЕЦП з будь-яких підстав не допускається.
3.6. Незаконне втручання в роботу АСДС тягне відповідальність, установлену законом.
4.1. Розподіл судових справ в суді здійснюється в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до АСДС, уповноваженими відповідно до наказу керівника апарату особами, відповідальними за здійснення автоматизованого розподілу судових справ за правилами, встановленими Положенням та цими Засадами з урахуванням спеціалізації суддів з 08 год. 45 хв. робочого дня протягом всього робочого часу в суді.
В разі надходження до суду справ та матеріалів наприкінці робочого дня, їх реєстрація проводиться в день їх надходження із здійсненням автоматизованого розподілу цих справ та матеріалів, що не буде порушенням правил здійснення автоматизованого розгляду справ та матеріалів після завершення робочого часу, так як реєстрація та заповнення обліково-статистичних карток (далі – ОСК) на судову справу та її опрацювання в АСДС займає певний час.
4.2. Кожен робочий день о 08 год. 45 хв. керівник апарату суду або заступник керівника апарату суду (відповідальна за кадрове діловодство) перед початком розподілу судових справ та матеріалів, перевіряє в електронному табелі обліку робочого часу суддів інформацію щодо перебування останніх у відпустках, відрядженнях, лікарняних тощо.
4.3. У разі невиходу судді на роботу з поважних причин, які будуть підтверджені документально, суддя повинен до 09 год. 00 хв. робочого дня невиходу на роботу повідомити про це керівника апарату суду або заступника керівника апарату суду (відповідальна за кадрове діловодство) з метою подальшого відображення інформації в АСДС.
4.4. Виникнення поважних причин, які в подальшому будуть підтвердженні документально, мають бути доведені суддею до відома керівника апарату суду або заступника керівника апарату суду (відповідальна за кадрове діловодство) для внесення змін в табель обліку робочого часу.
4.5. Не виконання суддею правил, визначених п.п. 4.3 та 4.4 Засад позбавляє його права посилатись на те, що справи й матеріали «розподілені йому помилково» та не є підставою для їх повторного розподілу.
4.6. Не розподіляються щодо конкретного суді судові справи і матеріали у дні, передбачені Положенням.
4.7. Відомості зазначені в п.4.4 Засад вносяться керівником апарату суду або заступником керівника апарату суду (відповідальна за кадрове діловодство) до АСДС на підставі підтверджуючих документів (наказів, рішень, указів тощо).
4.8. У випадку внесення змін (виправлень) до ОСК – видалення реєстраційних даних, зумовлених необхідністю, що підтверджується матеріалами судової справи, виправлення технічних помилок, описок – складається акт, який затверджується керівником апарату суду (в разі відсутності – заступником керівника апарату суду).
4.9. У суді може застосовуватися:
- автоматизований розподіл судових справ під час реєстрації відповідної судової справи;
- розподіл судових справ шляхом передачі судової справи раніше визначеному у судовій справі судді;
- повторний автоматизований розподіл судових справ.
4.10. Повторний автоматизований розподіл судових справ проводиться:
- на підставі вмотивованого розпорядження керівника апарату суду (в разі відсутності – заступника керівника апарату суду), що додається до матеріалів справи та номенклатурної справи;
- у разі виявлення очевидних помилок в налаштуваннях АСДС при автоматизованому розподілі на підставі розпорядження керівника апарату суду (в разі відсутності – заступника керівника апарату суду) та пояснення особи, яка порушила вимоги Положення та/або Засад, якщо це призвело до порушення порядку визначення судді;
- на підставі судового рішення про відвід (самовідвід судді), слідчого судді;
- у разі якщо суддя, в провадженні якого перебувала судова справ, зазначена в п. 6.1 Засад, на момент повернення її із суду апеляційної або касаційної інстанції не працює в суді або таку справу неможливо передати з підстав, зазначених у п. 6.1 Засад.
Результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи є Протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, що автоматично створюється АСДС та долучається до матеріалів судової справи.
4.11. Якщо судова справа підлягає розгляду колегією суддів, при автоматизованому розподілі судових справ автоматизованою системою в суді визначається головуючий суддя із числа всіх суддів з урахуванням їх спеціалізації, після чого визначається склад колегії суддів із загального списку суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу за принципом випадковості.
Після проведення автоматизованого розподілу судової справи між суддями, у разі необхідності розгляду справи колегією суддів, здійснюється повторний автоматизований розподіл судової справи з метою збільшення складу суду.
5.1. Судді Народицького районного суду Житомирської області здійснюють розгляд всіх категорій судових справ та матеріалів, визначених процесуальним законодавством без запровадження спеціалізації кожному судді, відповідно до Загального класифікатора спеціалізації суддів та категорій справ, затвердженого ДСА України, крім спеціалізації щодо розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх та слідчих суддів, яка визначається окремо зборами суддів.
5.2. Повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні в порядку, передбаченому процесуальним законом, здійснюють слідчі судді, обрані зборами суддів. Інформація щодо обрання слідчого судді вноситься до АСДС негайно на підставі рішення зборів суддів.
5.3. Розгляд кримінальних проваджень щодо неповнолітніх обвинувачених, а також проваджень у яких неповнолітні потерпілі здійснюють судді, обрані зборами суддів. Інформація щодо обрання судді, уповноваженого здійснювати розгляд вищевказаних проваджень, вноситься до АСДС на підставі рішення зборів суддів.
5.4. Під час автоматизованого розподілу судових справ між суддями враховується коефіцієнт адміністративної посади - коефіцієнт навантаження на суддю при виконанні адміністративних обов’язків на термін перебування судді на адміністративній посаді.
- Голові суду визначено коефіцієнт навантаження при розгляді судових справ – 0,9% від загальної кількості судових справ, що надходять на розгляд суду, суддям – 1%.
5.5.Розподіл судових справ між суддями здійснюється за правилами здійснення автоматизованого розподілу справ визначеними підпунктами 2.3.4-2.3.9 пункту 2.3. Положення із врахуванням, що коефіцієнт складності судової справи в суді дорівнює:
0,5 - справи про розірвання шлюбу; стягнення аліментів; заяви про забезпечення позову, доказів у цивільних та адміністративних справах; заяви про скасування заходів забезпечення позову, доказів у цивільних та адміністративних справах; справи про адміністративні правопорушення; подання, заяви, звернення в порядку виконання справ про адміністративні правопорушення; клопотання (подання), пов’язанні із виконанням судових рішень у кримінальному провадженні; справи щодо розгляду питань у порядку виконання судових рішень у цивільних та адміністративних справах;
1- всі інші категорії справ.
5.6. У випадку виявлення значної різниці в навантаженні на суддів, коефіцієнти складності справ можуть визначатись окремим рішенням зборів суддів.
5.7. Знеструмлення електромережі суду, вихід з ладу обладнання або комп’ютерних програм чи настання інших обставин, що об’єктивно унеможливлюють функціонування АСДС, фіксуються актами, складеними комісією під головуванням керівника апарату суду або заступника керівника апарату суду із зазначенням у них дати, часу настання та закінчення дії відповідних обставин.
Автоматизований розподіл справ між суддями здійснюється невідкладно після налагодження роботи АСДА або на наступний робочий день після усунення зазначених у п.5.6 Засад обставин.
6.1. Раніше визначеному в судовій справі головуючому судді передаються всі судові справи та матеріали, визначені Положенням.
6.12. У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді (не перебуває у штаті суду та/або не здійснює правосуддя у випадках, передбачених законом), у випадках передбачених підпунктами 2.3.39.1 – 2.3.39.19 підпунктом 2.3.39 пункту 2.3 Положення, такі судові справи та матеріали з метою заміни головуючого судді, підлягають автоматизованому розподілу між суддями на